På denna sida presenteras den slutliga listan över kandidater i kommunalvalet i Finström.

Valförbundet Liberalerna på Åland r.f. och Moderat samling för Åland r.f. | Finströms socialdemokrater | Åländsk demokrati | Åländsk Center r.f. | Valförbundet Ålands framtid r.f. och Obunden samling på Åland r.f.


Valförbundet Liberalerna på Åland r.f. och Moderat samling för Åland r.f.

502 – Björkman Torbjörn, Skogsbruksingenjör, Strömsvik
503 – Eriksson Viveka, Lagtingsledamot, Bartsgårda
504 – Gestberg Solveig, Byråsekreterare, Torrbolstad
505 – Granberg Kristian, Rektor, Vandö
506 – Gripenberg Jonas, Gymnasielärare, Godby
507 – Grüssner Björn, Pensionerad kommundirektör, Godby
508 – Lindblom Regina, Kundansvarig, Godby
509 – Nordqvist Vidar, Timmerman, Godby
510 – Pussinen Linda, Receptionist, Godby
511 – Rögård Christian, Byggföretagare, Godby
512 – Rögård Lars, Byggmästare, Pålsböle
513 – de Vries Mieke, Waldorflärare, Pettböle
——
514 – Mattsson Åke, Lagtingsledamot, Svartsmara
515 – Sundin Jan ”Janne”, Automationsingenjör, Godby

Upp ↑


Finströms socialdemokrater

516 – Fagerlund Miina, VD, Bamböle
517 – Forsman Freddie, Leveransansvarig, Vestanträsk
518 – Franzas Mathias, Yrkeslärare, Bjärström
519 – Gottberg Kristoffer, Lärare, Godby
520 – Granlund Greger, Vägunderhållsarbetare, Bamböle
521 – Lundberg Helena, Informatiker, Pålsböle
522 – Naely Arzoo, Närvårdare, Emkarby

Upp ↑


Åländsk demokrati

523 – Boman Johan, Företagare, Stålsby

Upp ↑


Åländsk Center r.f.

524 – Lindström Dick, Byggnadsingenjör, Emkarby
525 – Söderman Ove, Egenföretagare, Bjärström
526 – Johansson Joakim, Företagare, Ämnäs
527 – Capatina Jon-Sorin, Byggnadsarbetare, Godby
528 – Blixt Mathilda, Butiksbiträde, Godby
529 – Pastoor Frederik, Fastighetsskötare, Vestanträsk
530 – Johansson Lene-Maj, Egenföretagare, Bjärström
531 – Boman Carola, Planerare, Godby
532 – Thyrén Henrik, Maskinman, Grelsby
533 – Lignell Maj-Gun, Primärskötare, Vandö
534 – Karlsson Rolf, Pensionär, Godby
535 – Höglund Roger, Egenföretagare, Godby
536 – Granesäter Erica, Studerande, Godby
537 – Danielsson Sven-Anders, Bonde, Åttböle
538 – Lundberg Håkan, Pensionär, Mangelbo
539 – Andersson Leif, Byggnadsingenjör, Kulla

Upp ↑


Valförbundet Ålands framtid r.f. och Obunden samling på Åland r.f.

540 – Andersson Gunder, Calibration Manager, Bartsgårda
541 – Sindén Jesper, Hamnövervakare, Godby
——
542 – Lindblom Marina, Merkant, Emkarby
543 – Wikström-Nordberg Carola, Specialsjukskötare, Godby
544 – Söderström Jens, Chaufför, Godby
545 – Kudinoff Tor, Företagare, Godby
546 – Virtanen Christoffer, Intressebevakningssekreterare, Godby

Upp ↑