På denna sida presenteras den slutliga listan över kandidater i kommunalvalet i Hammarland.

Ålands socialdemokrater r.f. | Liberalerna på Åland r.f. | Valförbundet Moderat Samling r.f. och Samarbetslistan för Hammarland | Valförbundet Hammarlands Centern och Hållbart initiativ


Ålands socialdemokrater r.f.

502 – Lagerberg Henrik, ombudsman, Kattby
503 – Granesäter Mats, egenföretagare, Kattby
504 – Widman Simon, studerande, Sålis
505 – Lagerberg Gun, handledare, Kattby
506 – Frisk-Grönberg Catherine, sångpedagog, Näfsby

Upp ↑


Liberalerna på Åland r.f.

507 – Blomberg Tomas, företagare, Skarpnåtö
508 – Salomaa Guy, lagerarbetare/försäljare, Strömma
509 – Boström Johannes, maskinoperatör, Torp
510 – Cleve-Andersson Josefin, intensivvårdsskötare, Mörby
511 – Saarinen Tommy, byggnadsingenjör, Mörby
512 – Lundström Lukas, egenföretagare, Strömma
513 – Laine Owe, alarmoperatör, Postad
514 – Jansson Mathias, arbetsledare, Kattby
515 – Häggblom Åsa, elektriker, Mörby
516 – Hasselberg Anette, försäljare, Boda
517 – Eklund Jessica, sjukskötare, Skarpnåtö
518 – Lönnqvist Annika, assistent, Sålis
519 – Roberts Ann-Sofi, elevassistent, Boda
520 – Gustafsson Gunnar, åkeriägare, Hellesby

Upp ↑


Valförbundet Moderat Samling r.f. och Samarbetslistan för Hammarland

521 – Jansson Cecilia, ekonomiekandidat, Mellantorp
522 – Sundström Egil, pensionär, Mellantorp
523 – Öberg Monica, rederitjänsteman, Marsund
———-
524 – Blomqvist Marita, närvårdare, Lillbolstad
525 – Egeland Stellan, rörmokare, Sålis
526 – Häggblom Lars, sotare, Frebbenby
527 – Idman Kerstin, primärskötare, Kattby
528 – Sjöblom Thord, företagare, Hellesby
529 – Öström Stefan, företagare, Bredbolstad

Upp ↑


Valförbundet Hammarlands Centern och Hållbart initiativ

530 – Bergman Britta, stuguthyrare/jordbrukare
531 – Eriksson Mona, företagsekonom, Mellantorp
532 – Eriksson Tommy, jordbrukare, Boda
533 – Hendersson Kristian, agrolog, Djäkenböle
534 – Holmqvist Johan, egenföretagare, Lillbolstad
535 – Jansson Britt-Marie, ekonomieassistent, Boda
536 – Lagerberg Eija, pensionerad egenföretagare, Lillbolstad
537 – Karlsson Anders T, butikschef, Bredbolstad
538 – Mattsson Anne-Maj, egenföretagare/redovisare, Djäkenböle
539 – Mattson Stig, pensionär/sjökapten, Frebbenby
540 – Salmén Leif, konsult, Kattby
541 – Sjöblom Victor, hamnövervakare, Lillbolstad
———-
542 – Roxbäck Sofie, beteendevetare, Frebbenby
543 – Salmi David, personlig hjälpare, Mörby

Upp ↑