På denna sida presenteras den slutliga listan över kandidater i kommunalvalet i Jomala.

Jomala-Centern | Liberalerna på Åland r.f. | Ålands Socialdemokrater r.f. | Moderat Samling för Åland r.f. i Jomala | Valförbundet för Obunden Samling på Åland r.f. och Ålands Framtid r.f.


Jomala-Centern

502 – Eriksson Tage, Jordbrukare, Hammarudda
503 – Högman Gyrid, Fil.mag., Vestansunda
504 –Jansson Harry Lagtingsledamot, Djurvik
505 – Hambrudd Annika, Socialarbetare, Södersunda
506 – Nyman Stig-Göran, Fiskmästare, Möckelö
507 – Skogberg Ann Förskollärare, Norrsunda
508 – Gustafsson Ulf, Företagare, Ulfsby
509 – Sjöbacka Bäck Christina, Klasslärare, Sviby
510 – Rösgren Kaj, Arbetsledare, Solberget
511 – Bengtz Monica, Lagerarbetare, Kalmarnäs
512 – Sommarhed Jonas Ionut, Egen företagare, Kalmarnäs
513 – Mattsson Gudrun, Husmor, Kalmarnäs
514 – Karlsson Bo-Yngve ”Bosse”, Fastighetschef, Ytterby
515 – Slotte Roger, Skogsbruksingenjör, Önningeby
516 – Häggblom Jim, VD, Kalmsta

Upp ↑


Liberalerna på Åland r.f.

517 – Ekholm Marie, Sjukskötare, Möckelö
518 – Eriksson Roger, Vicehäradshövding, Vargsunda
519 – Lundberg Tony, Brunnsborrare, Vesterkalmare
520 – Sjödahl Pamela, Barnomsorgschef, Kalmarnäs
521 – Sjölund Jani, Webbstrateg, Kungsö

Upp ↑


Ålands Socialdemokrater r.f.

522 – Aaltonen Carina, Social- och miljöminister, Kungsö
523 – Blomqvist Jeanette, Systemvetare, Sviby
524 – Danielsson Tina, Husdjursrådgivare, Gottby
525 – Ekström Siv, Lärare, Önningeby
526 – Fagerholm Karl, Civilingenjör, Prästgården by
527 – Flöjt Bill, Vaktmästare/gårdskarl, Ramsholmen
528 – Flöjt Inger, Ansvarig matutdelare, Ramsholmen
529 – Janetzko René, Chaufför/glasmästare, Solberget
530 – Jansén Dan, Byggmästare, Kungsö
531 – Stenros Hedvig, Sjukskötare, Möckelö
532 – Tapio Emil, Posttjänsteman/datormontör, Dalkarby

Upp ↑


Moderat Samling för Åland r.f. i Jomala

533 – Aller Kristian, Automationsingenjör, Överby
534 – Alm Kalle, X-trafik pilot, Möckelö
535 – Boedeker Tomas, Ekonomichef, Kalmarnäs
536 – Enberg Peik, Restaurangchef, Sviby
537 – Geelnard Björn, Företagare, Önningeby
538 – Helén Gunnar, Byggentreprenör, Ingby
539 – Holmberg Sarah, Personalsekreterare, Möckelö
540 – Jansson Dennis, Entreprenör, Möckelö
541 – Jansson Fredrica, Administratör, Ingby
542 – Karlström Fredrik, Företagare, Ulfsby
543 – Lemberg Jana, Ekonom/hotellchef, Kalmarnäs
544 – Metsola Markus, Ingenjör/lärare, Prästgården by
545 – Milestad-Styrström Suzanne, Förskollärare, Möckelby
546 – Nordberg Mika, Politiker, Ingby
547 – Rajamäki Niklas, Golf pro/egenföretagare, Vesterkalmare
548 – Roos Conny, Egenföretagare, Kungsö
549 – Sundberg Victoria, Business manager, Brändö by
550 – Von Krusenstierna Håkan, Fritidsledare, Grönbacka
551 – Valve Wille, Politiker, Dalkarby

Upp ↑


Valförbundet för Obunden Samling på Åland r.f. och Ålands Framtid r.f.

552 – Fredlund Fredrik, Yrkeschaufför, Grönbacka
553 – Hietanen Mikael, Chaufför, Sviby
———-
554 – Dahlblom Johnny, Sjöman, Sviby
555 – Eriksson Anders, Jordbrukare, Ytterby
556 – Klingberg Dick, Plåtslagare, Ulfsby
557 – Koskinen Glenn, Företagare, Överby
558 – Segerström Hanna, Föreståndare, Norra Möckelö
559 – Smulter Peggy, Kundsekreterare, Ytterby

Upp ↑