På denna sida presenteras den slutliga listan över kandidater i kommunalvalet i Lemland.

Liberalerna på Åland r.f. | Ålands socialdemokrater r.f. | Moderat Samling för Åland r.f. | Centerns samarbetslista i Lemland


Liberalerna på Åland r.f.
502 – Ahlgren Elvis, Teknisk chef, Söderby
503 – Andersson Roger, Plant Manager/Fabrikschef, Järsö
504 – Asumaa Tony, Lagtingsledamot/Ekonom, Granboda
505 – Eriksson Jana, Merkonom, Söderby
506 – Holmström Gun, Pensionär, Lemböte
507 – Häggblom Johanna, Försäljare, Hellestorp
508 – Janson Anna, Administrativ chef, Söderby
509 – Karlsson Susanne, Närvårdare, Hellestorp
510 – Nordas Stefan, Arbetschef, Hellestorp
511 – Nylund Lenita, Sjukskötare psykiatri, Granboda
512 – Olofsson Henrik, Brandinspektör, Järsö
513 – Roos Ronny, Företagare, Söderby
514 – Söderlund Pia, Studerande, Bengtsböle

Upp ↑


Ålands socialdemokrater r.f.
515 – Österberg Marjo, Socialsekreterare, Flaka
516 – Karlsson Cay, Maskinmästare, Vessingsboda
517 – Westmark Teresa, Byråsekreterare, Flaka

Upp ↑


Moderat Samling för Åland r.f.
518 – Sundman Danne, Företagare, Söderby
519 – Fagerström Susanne, Butiksinnehavare, Granholm
520 – Lindqvist Fredrik, Företagare, Söderby
521 – Karlsson Annika, Systemassistent, Järsö
522 – Dahlén Eva, Pensionär, Järsö
523 – Karlsson Jonas, Brandman, Söderby
524 – Styrström Lars-Erik, Jurist, Nåtö
525 – Birn Corinne, Barmästare/Företagare, Lemböte
526 – Janjic George, Maskintekniker, Vessingsboda
527 – Söderholm Marc, Företagare, Hellestorp
528 – Hamnström Marika, Lokalvårdare, Bengtsböle
529 – Sundman Roger, Närvårdare, Bengtsböle
530 – Lund-Ekstrand Therese, Företagare, Lemböte
531 – Johansson Jennifer, Hyresvärd, Lemböte
532 – Ramstedt Petra-Maria, Företagare, Flaka
533 – Qvarnström Andreas, Resesäljare, Hellestorp
534 – Beckman Torolf, Entrepenör, Järsö

Upp ↑


Centerns samarbetslista i Lemland
535 – Gabrielsson Peter, Försäljare, Prästgården by
536 – Mansén Robert, Verksamhetschef, Söderby
537 – Numelin Cia, Partisekreterare, Norrby
538 – Rosenberg Conny, Jordbrukare, Haddnäs
539 – Sandberg Mathias, Jordbrukare, Vessingsboda
540 – Sjögren Joakim, Jordbrukare, Norrby
541 – Smiderstedt Catarina, Trafiksäkerhetskonsulent, Hellestorp
542 – Sviberg Agneta, Lantbrukssekreterare, Rörstorp
543 – Söderström Kenth, Egen företagare, Knutsboda

Upp ↑