På denna sida presenteras den slutliga listan över kandidater i kommunalvalet i Saltvik.

Moderat Samling för Åland r.f. i Saltvik | Valförbundet för Saltviksavdelningarna för Liberalerna på Åland r.f. och Ålands Socialdemokrater r.f. | Obunden Samling | Saltvikscentern


Moderat Samling för Åland r.f. i Saltvik

502 – Alm Marika, Socionom studerande


Valförbundet för Saltviksavdelningarna för Liberalerna på Åland r.f. och Ålands Socialdemokrater r.f.

503 – Carlsson Nina-Marie, Merkonom, Haraldsby
504 – Bromels Marcus, Mätarmontör, Ödkarby
505 – Danielsson Gerd, Ansvarig hemvårdare, Strömma
506 – Fagerholm-Sjöblom Silvana, Verksamhetsledare, Haraldsby
507 – Fagerström Linus, Projektingenjör, Haraldsby
508 – Holmström Katinka, Sjukskötare, Haga
509 – Lindgrén Jan, Elnätschef, Kvarnbo
510 – Nyman Sten-Göte, Elektriker, Kvarnbo
511 – Rönnberg Lena, Barnskötare, Haraldsby
512 – Yttring Per-Owe, Egenföretagare, Kroklund
513 – Sirén Siw, Barnskötare, Lavö
———
514 – Flöjt-Josefsson Helena, Samhällsvetare/VD, Kvarnbo
515 – Ekström-Phantong Janette, Sociokand, Kvarnbo
516 – Eriksson Ann-Kristin, Barnmorska/vårdlärare, Rangsby

Upp ↑


Obunden Samling

517 – Danielsson Emelie, Närvårdare
518 – Hampf Kåre, Egenföretagare
519 – Holmström Janice, Närvårdare
520 – Jansson Gunnie, Pensionerad köksmästare
521 – Jansson Runa-Lisa, Företagsekonom
522 – Johansson Janna, Juristsekreterare
523 – Karlsson Lina, Eftisledare/skolassistent
524 – Mindres-Linde Ana-Maria, Försäljare
525 – Nyholm Dan, Överbrandman
526 – Renfors Kerstin, Egenföretagare
527 – Renfors Raymond, Egenföretagare
528 – Rydström Agneta, Pensionär
529 – Timonen Bo, Arbetsledare530 – Uppgårdh Anders, Företagare
531 – Moise Daniela Elena, Redovisare

Upp ↑


Saltvikscentern

532 – Johansson Mathias, Statistiker, Haraldsby
533 – Salmén Rosa, Närvårdare, Fremmanby
534 – Hampf René Hjalmar, Egenföretagare, Nääs
535 – Sjövik Camilla, Sjuksköterska, Skevik
536 – Karlsson Runar, Politiker, Laby
537 – Söderholm Mikael, Lantbrukare, Strömma
538 – Jansson Tom, Jordbrukare/förman, Laby
539 – Fagerholm Thommy, Företagare, Lavsböle
540 – Salmén Jan, Bonde, Fremmanby
541 – Hapf Berit Ingegerd, Sjukskötare/pensionär, Strömma
542 – Karlsson Simon, Ekonomie magister, Ryssböle
543 – Lindblom Jörgen, Pensionär, Tengsöda
544 – Lindström Henry, VD/jordbrukare, Haga
545 – Dahlén Fredrik, Ingenjörsstuderande, Lagmansby
546 – Lindroos Erica, Medicinsk fotvårdare, Haraldsby
547 – Waldron Chris, Golf pro, Haraldsby

Upp ↑